POLITIKA

Говорите правду - и вы будете оригинальны.

Портрет малого експортера

Портрет малого експортера

Портрет малого експортера
365
Главная / Колонки / Экономика
Автор
Любовь Акуленко
координатор информационной кампании "Сильніші разом!"

Українські підприємства заново навчаються виходу на зовнішні ринки

Уже майже два роки українські експортери вчаться “жити по-новому”, поки Росія, наш найбільший торговельний партнер, дедалі більше закриває доступ до своїх ринків.

Почався болючий процес переорієнтації на ринок ЄС – значно більший і багатший, ніж Росія, але дуже незвичний і побудований за іншими правилами. Експортувати в Європу непросто, і багатьом підприємствам доводиться заново вчитись виходу на зовнішні ринки. До того ж з’являється конкуренція від молодих компаній, які раніше не експортували і готові відразу переходити на європейські стандарти.

Однак якщо великі компанії можуть дозволити собі і лобістів, які просуватимуть їхні інтереси, і дорогих консультантів, які супроводжуватимуть вихід на ринки ЄС, то про проблеми малого та середнього бізнесу, який є основою економіки у європейських країнах, майже ніхто не говорить.

На щастя, у рамках європейської допомоги, низка міжнародних організацій пропонує невеликі гранти, консультації та бізнес-тренінги для таких важливих гравців вітчизняної економіки. В рамках однієї з таких програм, на семінарах “ЄвроБізнес” від Інформаційної кампанії “Сильніші разом!” та Единбурзької бізнес-школи, авторитетні соціологи із GfK проводили опитування учасників, завдяки якому можна нарешті скласти уявлення про українського малого експортера: що його хвилює, цікавить та чим допомогти.

business_ua_01 (1).jpg

Як виявилось, бізнес має різні запити залежно від регіону: десь підприємців більше хвилюють питання безпечності промислової продукції, а десь — юридичні аспекти ведення бізнесу в ЄС. Вочевидь це пов’язано із поширеністю певного виду діяльності у формі МСБ у регіонах. Кадрові питання та митні процедури зацікавили бізнес майже однаково в усіх містах.

Також цікаво, наскільки відрізняється досвід зовнішньої торгівлі. У Києві 30% учасників уже експортують, а решта збирається почати це робити протягом 2 років. У Львові цілих 14% хочуть чекати понад 5 років, стільки ж, скільки вже вийшло на європейські ринки. Це не означає, що львівські підприємці, з їх близькістю до кордону, не вміють експортувати. Імовірно, саме в цьому місті програма привабила цільову аудиторію – бізнес без досвіду зовнішньої торгівлі.

Проблеми, з якими стикається бізнес при виході в ЄС, частково були спільні для учасників семінарів незалежно від міста: найскладніше підприємцям знайти партнерську компанію в Європі та правильно провести з нею переговори. Учасники з Дніпропетровська відзначили також мовний бар’єр, а львів’яни скаржаться на корумповану митницю.

Цікаво і те, що вихід на європейські ринки належить до короткострокових планів найбільш значної частки аудиторії у всіх містах: схоже, учасники ринків усвідомлюють важливість моменту та вигод, які можна отримати з девальвації гривні. Досвідчені бізнесмени однак попереджають: у сучасній економіці такі ефекти не можуть бути довгостроковими, тому потенційним експортерам справді слід поспішати.

Джерело статті: “https://bzns.media/new_economics/Portret-malogo-eksportera-248523/”